Uutiset
Tällä sivulla olevia vanhoja uutisia lukemalla voit katsoa Muusikoiden.netin historiaan. Uutiset ovat listattuna uusimmassa vanhimpaan. Viimeisimmät uutiset ovat nähtävissä myös etusivulle.
27.01.2011 - Andy McCoy: "Tässä kokoonpanossa on magiaa"
Pelle Miljoona Oy tekee yli 30 vuotta "Moottoritie on kuuma" -albumin ilmestymisen jälkeen "myöhästyneen levynjulkistamiskiertueen", jossa soittaa alkuperäinen, levyttänyt kokoonpano. Suomen rockhistorian kenties tarkimmin dokumentoituun saagaan kuuluu Sami Yaffan ja ja Andy McCoyn katoaminen Tukholmaan perustamaan Hanoi Rocksia juuri, kun listaykköseksi nousseen Moottoritien biisit olivat valmiina jalkautumaan kotimaan keikkapaikoille.
Legendaarisen kokoonpanon (Pelle, Tumppi Varonen, Ari Taskinen, Sami Yaffa ja Andy McCoy) ensimmäiset treenit ovat takana ja ainakin kitaristi Andy McCoy on vakuuttunut. "En ole juurikaan soittanut noita biisejä kolmeenkymmeneen vuoteen, mutta yllättävän hyvin lähti. Jo silloin aikanaan tuntui, että siinä kokoonpanossa oli jotain magiaa. Mutta Hanoi oli mulle ja Samille vaan jotain, joka oli tehtävä. Missio."
Pelle Miljoona Oy -kiertue:
la 12.2. Jyväskylä/Lutakko
su 13.2. Helsinki/Tavastia (-S-/K18)
ke 16.2. Helsinki/Tavastia
to 17.2. Helsinki/Tavastia
pe 18.2. Tampere/Pakkahuone (+ Sensuuri)
la 19.2. Turku/Caribia (+ Liikkuvat Lapset)
La 19.2. Caribia, Turku
Pelle Miljoona Oy
Pelle Miljoona, Ari Taskinen, Tumppi Varonen, Sami Yaffa, Andy McCoy
support: Liikkuvat Lapset
Ovet klo 20.00. Liput 25e. K18.
Ennakko: Lippupalvelu, Tiketti
http://www.lippupalvelu.fi
http://www.tiketti.fi
Uusimmat uutisotsikot
› Uutisarkisto (yhteensä 2290 uutista)